Dlaczego ramię robota potrzebne jest w każdej firmie produkcyjnej?

Roboty współpracujące to sposób na automatyzację produkcji w każdej firmie. Jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy inwestycja w nie jest opłacalna i potrzebna. Dlaczego warto zdecydować się na wprowadzenie cobotów do procesu produkcyjnego?

Ramię robota sposobem na zwiększenie produkcji

Wielu producentów chcących zwiększyć produkcję staje przed wyborem, czy zatrudnić większą liczbę pracowników, czy też zainwestować w coboty. Zwłaszcza w przypadku niedoboru siły roboczej na rynku ramię robota może okazać się jedynym rozwiązaniem. Często zwiększenie zatrudnienia wiąże się z koniecznością rozbudowy infrastruktury przedsiębiorstwa, co pociąga za sobą konieczność sporej inwestycji. Nowoczesny robot współpracujący jest niewielkich rozmiarów i może pracować nawet w ciasnym albo niskim miejscu, w którym pracownik nie miałby odpowiednich warunków do pracy. Jest ponadto w stanie działać w bliskim sąsiedztwie pracownika, nie narażając go na urazy. W przeciwieństwie do człowieka nie męczy go monotonna praca, którą może wykonywać przez wiele godzin, także w porach nocnych.

Roboty współpracujące – elastyczność i wydajność

Ogromną zaletą cobotów jest łatwość, z jaką można je przeprogramować i przeznaczyć do obsługi innego etapu procesu produkcyjnego. Dzięki temu jeden robot może z powodzeniem obsługiwać po kolei różne stanowiska pracy. Dla małych firm jest to doskonały sposób na automatyzację. Roboty pracują z jednolitą prędkością, nie zwalniając i nie tracąc koncentracji, co eliminuje błędy i spadek jakości. Każdy element jest idealnie powtarzalny. Cobot to wartościowe rozwiązanie w przypadku niebezpiecznych lub uciążliwych prac. Dotychczasowi pracownicy produkcyjni mogą obsługiwać i nadzorować roboty lub zająć się zadaniami wymagającymi kreatywności. Zwiększy to ich satysfakcję i motywację do pracy. Pracujące bez przerw i wakacji roboty optymalnie wykorzystują surowiec, dzięki czemu straty zostają zminimalizowane. Z ich pomocą zauważalnie wzrasta wydajność i jakość produktu końcowego.

Czy ramię robota sprawdzi się w każdej firmie produkcyjnej?

Coboty firmy Universal Robots efektywnie działają w wielu branżach. Stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, przy obróbce metali, technologiach, tworzywach sztucznych oraz polimerach. Wykorzystuje je przemysł farmaceutyczny, meblarski, kosmetyczny, nauka, badania, a także producenci żywności i napojów. Ramię robota zajmuje się montażem, dyspensowaniem, wykańczaniem, obsługą maszyn, materiałów, usuwaniem materiałów, kontrolą jakości, malowaniem, paletowaniem, a także spawaniem. Wystarczy zmienić aplikację i chwytaki, by robot mógł wykonywać inne prace. Jego niska waga i mały rozmiar pozwalają z łatwością przenieść go na inne stanowisko pracy. Obsługa jest prosta i nie wymaga specjalnych zdolności.

Wprowadzenie cobotów do procesu produkcyjnego to sposób na zwiększenie konkurencyjności każdej firmy. W czasach, gdy koszty pracy rosną, a zasoby pracownicze są niewielkie, roboty pozwalają na rozwój firmy bez konieczności ogromnych inwestycji.

Poprzedni wpis
Następny wpis