Na czym polega dropshipping?

Dropshipping


Prowadzenie biznesu online w sposób, który będzie najbardziej efektywny możliwe jest poprzez wdrożenie różnych innowacyjnych i nowoczesnych narzędzi takich jak różne modele logistyczne. Jednym z nich jest dropshipping – Czym jest i w jaki sposób ułatwia nam prowadzenie sprzedaży?

Co to jest dropshipping?

Dropshipping jest modelem logistycznym, który funkcjonuje w obrębie sprzedaży przez Internet. Proces ten polega na przeniesieniu odpowiedzialności całego procesu wysyłki towaru na dostawcę. Funkcjonowanie dropshippingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Ty jako sprzedawca zajmujesz się wyłącznie gromadzeniem nowych zamówień, które następnie przekazujesz dostawcy. Może to być hurtownia online czy też producent. Dostawca odpowiada w pełni za proces wysyłki towarów, które zostały zakupione w Twoim sklepie.

Czy dropshipping się opłaca?

Dropshipping dedykowany jest mniejszym sklepom, które nie chcą mrozić swoich funduszy. Nie musisz inwestować pieniędzy w zakup towaru. Kolejnym plusem jest fakt, że nie ponosisz żadnych kosztów z racji magazynowania towaru i pozostałych spraw związanych z logistyką. Odpowiedź na pytanie czy dropshipping się opłaca może być więc jedna: zdecydowanie tak. Małe ryzyko finansowe powiązane z szybkim startem a także możliwość sprzedaży różnorodnych produktów mogą okazać się dodatkowym bodźcem, które realnie zwiększą szansę powodzenia i rozwoju biznesu online.

Dropshipping jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim gdy:
– stawiasz pierwsze kroki w biznesie,
– sprzedajesz przy pomocy portali aukcyjnych,
– prowadzisz sprzedaż w małych ilościach,
– chcesz sprzedawać towar online ale nie końca wiesz jaki,
– chcesz poszerzyć asortyment sklepu,
– zajmujesz się sprzedażą wielkogabarytowych produktów, których magazynowanie i wysyłka jest problematyczna.

Jak zacząć i skąd pozyskać pierwszych klientów?

Zadbaj o szczegółową analizę rynku i zorientuj się czy w wybranej branży stosowany jest dropshipping. Pierwszym krokiem jest założenie działalności gospodarczej, bowiem sprzedaż przez Internet w świetle polskiego prawa tak jest właśnie traktowana. Ten krok możesz zrobić przez Internet. Następnie skontaktuj się z wybranym przez Ciebie dostawcą lub hurtownią i ustal warunki współpracy. Wybieraj spośród tysięcy produktów i ustal swoją marżę.

W pozyskaniu pierwszych klientów niezbędne jest stworzenie odpowiedniej oferty sprzedażowej. Zastanów się w jaką grupę docelową celujesz i jakie korzyści chcesz osiągnąć. Niezwykle cenna jest tzw. poczta pantoflowa. Zaangażuj rodzinę i znajomych niech rozpowiedzą, o Twoim biznesie innym ludziom. Walcz o każdego klienta. Jeśli będzie zadowolony istnieje ogromna szansa, że poleci Twój sklep.

Jak sprawić żeby klienci kupowali u nas?

Niezwykle istotną rolę w sprzedaży odgrywa reklama. Jeśli chcesz zachęcić klientów to skorzystania z oferty Twojego sklepu zainwestuj w dobrej jakości reklamę, która przedstawi zalety sklepu, jednak nie będzie zbyt nachalna. W tym temacie masz dostępnych szereg możliwości, takich jak:
– Google AdWords,
– porównywarki cenowe,
– działania SEO,
– zasięg mediów społecznościowych,
– prowadzenie bloga,
– reklamy graficzne Google,
– nawiązywanie współprac z influencerami,
– e-mail marketing.

Działania te mają na celu wygenerowanie jak największego ruchu na stronie i zaciekawienie odbiorcy swoimi produktami. Pamiętaj, bądź konsekwentny a wkrótce przekonasz się, że prowadzenie biznesu online w oparciu o dropshipping przynosi ogromne korzyści.

Dropshipping z Chin.

Dropshipping z Chin polega na tym, że klient zamawia towar u polskiego sprzedawcy i za niego płaci, a następnie sprzedawca zamawia produkt u chińskiego dystrybutora. Dystrybutor z kolei wysyła paczkę bezpośrednio do klienta, na wskazany adres. Czy jest do dobre rozwiązanie? Temat ten wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Z perspektywy sprzedawcy dropshipping to praktycznie same zalety, jednak na etapie wysyłki mogą pojawić się pewne problemy. Zgodnie z polskim prawem sprzedawane produkty powinny być opodatkowane stawką VAT, która zazwyczaj wynosi 23%. W praktyce, chiński sprzedawca wysyła paczkę opisaną jako „gift”, aby uniknąć dodatkowych opłat.

Niekiedy zdarza się, że Urząd Celny zatrzymuje taką paczkę i zobowiązuje odbiorcę do opłacenia podatku. Dla klienta jest to mało komfortowa sytuacja, bowiem oprócz nieplanowanej wycieczki do urzędu, musi pokryć dodatkowe koszty, których pierwotnie nie zakładał.
Przesyłki z Chin mogą wędrować nawet trzy miesiące, są czasem gubione co dodatkowo może postawić Cię w złym świetle jako sprzedawcę. Zanim zastosujesz dropshipping w przypadku sprzedaży produktów z Chin warto się przez chwilę zastanowić.

Czy dropshipping na allegro ma sens?

Dropshipping na platformach aukcyjnych, jak np. Allegro staje się co raz bardziej popularnym zabiegiem. Dzięki temu zabiegowi możesz sprzedawać znacznie większą ilość towarów bez konieczności ich wcześniejszego zakupu. Allegro jest cenionym kanałem sprzedaży, a każdego dnia platformę odwiedzają tysiące potencjalnych klientów. Wygoda obsługi zamówień i dobry kontakt z hurtownią to szansa na szybkie zaistnienie na rynku e-commerce, co przekłada się również na zwiększenie zysków.

W jaki sposób możesz sprzedawać na Allegro w modelu dropshipping? Najpierw wystaw aukcję, która zawiera towar z magazynu. Następnie klient składa zamówienie. W pełni zautomatyzowany system pobiera zamówienie do panelu administracyjnego sklepu. Zamówienie przesyłane jest do hurtowni, z którą podejmujesz się współpracy. Należy jednak pamiętać, że zamówienie z Allegro nie zostanie samoczynnie przesłane do wybranej hurtowni. Ostatnim etapem jest wysyłka zamówienia przez hurtownię bezpośrednio do klienta.

Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Możesz skupić się na reklamie i rozwoju swojego biznesu.

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *