Z jakich etapów składa się produkcja siłownika pneumatycznego?

Produkcja siłowników pneumatycznych w Pneumat System

Siłowniki pneumatyczne stanowią grupę elementów stosowanych w napędach. To urządzenia, które zmieniają energię sprężonego powietrza w mechaniczną, która jest nazywana inaczej siłą lub momentem obrotowym. To powoduje, że są to elementy wykorzystywane w maszynach i urządzeniach, które są w sterowaniach automatyki i procesach technologicznych. Jakie są rodzaje siłowników pneumatycznych? Jak przebiega produkcja siłowników? Sprawdzamy poniżej.

Jakie występują rodzaje siłowników, które produkuje Pneumat System?

Pneumat System przygotowuje siłowniki o ruchu:

  • posuwisto zwrotnym tłoczyska – wśród nich wyróżnia się: siłowniki kompaktowe, płaskie, dwutłyczyskowe, z prowadnikiem, w wersji Atex itp.
  • obrotowym wałka – znajdują się siłowniki wahadłowe, które realizują zakres od 90 stopni do 360 stopni.

Jak przebiega produkcja siłowników w Pneumat System?

Pneumat System od wielu lat jest polskim producentem siłowników z napędem pneumatycznym. Zanim rozpocznie ich produkcję, firma zbiera informacje od klienta na temat tego, jakie rodzaju siłownika potrzebuje. Podczas tego etapu konsultant Pneumat System podaje siłownik innej firmy i dopasowuje taki sam z obszernej bazy produktów na podstawie ogólnych norm. Klient może skorzystać także z drugiej możliwości, podać parametry siłowniki m.in. średnicę tłoka, skok, sposób działania lub miejsce montażu. Znając je, specjalista techniczny Pneumat System przygotuje ofertę.

Następnie po akceptacji oferty, Pneumat System rozpocznie przygotowanie elementów składowych siłownika. Jeśli produkowane są siłowniki znormalizowane, wtedy produkcja siłowników jest zaczynana od cięcia profilu i pręta zgodnie z długością oraz średnicą, które znajdują się w zamówieniu. Po wykonaniu cięcia, następuje ich obróbka, która polega na: gwintowaniu, toczeniu, frezowaniu. Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych detali do siłowników np. pokryw, tłoków albo tłoczysk.

Kolejnym etapem jest zamontowanie siłownika pneumatycznego pokrywy tylnej do profilu. Pokrywa jest wciskana w średnicę pokrywy profilu i przykręcana calowymi śrubami. Umiejscawiany jest tłok w profilu i uszczelniany tłok za pomocą smaru stałego. Zastosowanie go pozwala na uniknięcie tarć i pozwala na zapewnienie równomiernej oraz jednostajnej pracy.

Ostatni etap produkcji siłowników z napędem pneumatycznym polega na skontrolowaniu działania siłowników. Testowanie trwa dosłownie kilka minut. W trakcie wykonywania tej czynności tester sprawdza, czy wyprodukowany siłownik zachowuje odpowiednie parametry i jest zgodny z normą ISO. Siłownik jest także poddawany ocenie wizualnej, która pomaga w ustaleniu tego, czy nie ma uszkodzeń mechanicznych. Urządzenie jest podłączane do sprzężonego powietrza i rejestrowany jest spadek ciśnienia. Ciśnienie jest mierzone wtedy kiedy tłok jest wysunięty w jedną stronę, natomiast jest wsunięty w drugą. Jeśli spadek ciśnienia nie przekroczy normy, urządzenie jest uważane za sprawne.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis