VATT-OSS to procedura, która ma ułatwiać sprzedaż wysyłkową na terenie Unii Europejskiej. Kogo dotyczy, kto będzie mógł skorzystać z rozliczeń i jak to się ma do rejestracji VAT za granicą?
Co ma wspólnego sprzedaż wysyłkowa z VAT-OSS?
Od 1 lipca 2021 roku VATT OSS zaczął obejmować nie tylko usługi telekomunikacyjne czy elektroniczne, lecz także przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary osobom fizycznym w krajach Unii Europejskiej. Od tego dnia ujednolicone zostały także limity sprzedaży wysyłkowej i obecnie wynoszą one 10 000 euro dla wszystkich krajów członkowskich. Przekraczając ten próg sprzedaży, przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczania podatku VAT w kraju, gdzie dokonano zakupu towarów i usług. VAT-OSS umożliwia jednak składanie kwartalnych deklaracji w tzw. państwach identyfikacji (państwach prowadzenia działalności), i rozliczanie tutaj podatku należnego innego krajowi.
Jakiego rodzaju sprzedaży dotyczy VAT-OSS?
Korzystanie z VAT-OSS to ułatwienie, które nie stanowi obowiązku dla określonej grupy przedsiębiorców. Z procedury może jednak skorzystać każdy przedsiębiorca, którego firma ma siedzibę w kraju Unii Europejskiej i dokonuje sprzedaży towarów na odległość lub transgranicznej sprzedaży usług. Z VAT-OSS mogą skorzystać także firmy mające siedzibę poza UE, które dokonują jednak sprzedaży na odległość na rzecz podmiotów z krajów członkowskich.
Warto pamiętać, że VAT-OSS dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary czy usługi osobom fizycznym. Transakcje pomiędzy firmami, a także w sytuacji, kiedy inna firma jest pośrednikiem sprzedaży – nie mają tutaj zastosowania.
VAT-OSS a duże platformy sprzedażowe
Zmiany dotyczą także przedsiębiorców korzystających z dużych platform sprzedażowych, które mogą być uznawane za pośredników sprzedaży, co wyklucza możliwość stosowania procedury VAT-OSS. Najbardziej obrazowo da się to wytłumaczyć na przykładzie Amazon. Jeżeli korzystasz z modelu FBM, a więc wysyłka towarów prowadzona jest z kraju prowadzenia działalności, możesz skorzystać z procedury VAT-OSS, ponieważ nie ma obowiązku rejestracji VAT w kraju, do którego wysyłasz swój towar. Warto pamiętać, że ma to zastosowanie jedynie w przypadku nieprzekroczenia limitów sprzedażowych.
Jeżeli natomiast korzystasz z magazynów Amazon zlokalizowanych w różnych krajach UE, masz obowiązek rejestracji VAT w tych krajach i wówczas tracisz możliwość korzystania z procedury VAT-OSS. Dzieje się tak, ponieważ zagraniczne deklaracje nadal wymagają wskazania np. transportu towarów pomiędzy magazynami Amazon czy raportowania sprzedaży lokalnej. Nadal jednak z VAT-OSS można skorzystać w krajach, w których Amazon nie ma swoich magazynów.
VAT-OSS to z pewnością duże ułatwienie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w krajach Unii Europejskiej, którzy swoje produkty i usługi kierują w stronę osób fizycznych. Nie ma obowiązku korzystania z tej procedury, ale naprawdę warto się nad tym zastanowić, bo czas to przecież pieniądz, a im mniej skomplikowane są procedury podatkowe, tym mniej jest również prawdopodobna ewentualna pomyłka w rozliczeniach. Chcesz zgłębić temat procedury VAT-OSS? Zajrzyj na: https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-oss/.