Praca zdalna a szkolenia dla pracowników

Praca zdalna

W związku z ostatnimi wydarzeniami i epidemią, praca zdalna czyli praca z domu zyskuje coraz większe grono fanów i staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Obecnie na co drugiej rozmowie rekrutacyjnej aplikant zadaje pytanie o „home office”, czyli o możliwość pracy przez Internet. Większość firm wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracownika, zwykle wprowadza możliwość pracy z domu przez kilka dni w miesiącu dla każdego pracownika. Z uwagi na epidemie koronawirusa, dużo firm zupełnie zmieniło swoje podejście i oferuję już pracę w domu na cały etat.

Praca zdalna przed epidemią

Do tej pory, praca zdalna kojarzyła się nam z kilkoma popularnymi grupami zawodowymi. Należy do nich zaliczyć m.in.:

1. Freelancing – jeśli należysz do tak zwanej grupy osób utalentowanych, lub jesteś w stanie zdobyć nowe umiejętności lub poświęcić trochę czasu na przekwalifikowanie, to możesz wykonywać zlecenia dla klientów przez Internet. Dotyczy to zawodów takich jak: programista, grafik komputerowy, malarz, pisarz. O ile pisarz czy malarz musi urodzić się z pewnym talentem o tyle programistą lub grafikiem komputerowym może zostać każdy. Obecnie nie trzeba kończyć pięcioletnich studiów alby zostać grafikiem. Wystarczy ukończyć kurs z wyżej wymienionej dziedziny oraz mieć trochę motywacji, aby zostać rozchwytywanym grafikiem.

2. Copywriting – dziedzina, która kiedyś kojarzyła się wyłącznie z reklamą i wymyślaniem sloganów reklamowych, dzisiaj jest rozumiana dużo szerzej. Copywiting to w obecnych czasach pisanie tekstów na zamówienie: artykułów na blogi tematyczne i life stylowe, opisy produktów na różnego typu strony sklepów internetowych czy prowadzenie fanpage’u na Facebooku.

3. Nauka języka obcego i tłumaczenia – istnieje wiele stron na których wystarczy się zarejestrować i mieć dostęp do pełnej bazy uczniów zainteresowanym nauką językiem obcym. Jest to świetny sposób na pracę zdalną dla wszystkich osób posiadających znajomość języka obcego. Tłumacz języka obcego może znaleźć wiele zleceń dla siebie, takich jak tłumaczenie instrukcji obsługi czy książek i to nie wychodząc z domu.

Praca zdalna a szkolenia w 2020

Rok 2020 na pewno będzie przełomowy dla branży szkoleniowej. Epidemia sprawiła że wiele firm szkoleniowych, takich jak https://witalni.pl, które do tej pory świadczyły wyłącznie szkolenia stacjonarne, rozszerzyła swoją ofertę o różnego rodzaju webinary i videokursy. Wiele przedsiębiorstw zauważyło, że nauka przez internet może być równie efektywna, jednocześnie nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami związanymi z wyjazdem na szkolenie.

Oczywiście – webinary i kursy video, nigdy nie zastąpią bezpośredniej rozmowy i kontaktu z drugą osobą. Na pewno rok 2020 będzie pod tym kątem przełomowy i zmieni podejście wielu firm do zdalnej pracy i zdalnej nauki przez internet.

Poprzedni wpis
Następny wpis