Formy księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności często bywa nie lada wyzwaniem, z którym zmagają się przedsiębiorcy. Jednym z elementów, do którego są zobowiązani bez względu na rodzaj prowadzenia działalności jest prowadzenie księgowości.

Z tego artykułu dowiesz się jakie są formy prowadzenia księgowości, a także dlaczego w kwestii księgowości warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Jakie formy księgowości dla jednoosobowej działalności można wyróżnić?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy najczęściej decydują się na prowadzenie księgowości uproszczonej, nazywanej także księgowością małą, która występuje w dwóch formach.

  1. Ryczałt ewidencjonowany

Charakteryzuje się księgowaniem wszystkich przychodów firmy. W tej formie księgowości podatek płaci się od przychodów, bez możliwości pomniejszania go o koszty. Aby móc korzystać z tej formy rozliczania się przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłoszenia się do urzędu skarbowego w celu złożenia odpowiedniego oświadczenia. Decydując się na tę formę prowadzenia księgowości należy pamiętać o limitach przychodu, dla których przysługuje ta forma rozliczania się z urzędem skarbowym.

  1. Księga Przychodów i Rozchodów

To najczęściej wybierana forma prowadzenia księgowości w jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Ta forma księgowości wymaga ewidencjonowania osiągniętych w działalności przychodów oraz poniesionych kosztów. W przeciwieństwie do rozliczania się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów możliwe jest odliczanie kosztów uzyskania przychodu od podatku.

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej musi być określona w momencie składania wniosku o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. To, na który rodzaj księgowości się zdecydujesz zależy przede wszystkim od formy działalności, którą prowadzisz.

Księgowość prowadzona przez profesjonalistów

Księgowość dla działalności gospodarczej to kwestia, która wymaga znajomości odpowiednich zasad oraz doświadczenia. Dlatego to zadanie warto jest zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się wszystkim co jest związane z tym tematem.

Co daje współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym?

  1. Pełne bezpieczeństwo danych.
  2. Uzupełnianie i dostarczanie wszystkich dokumentów do urzędów na czas.
  3. Oszczędność czasu.
  4. Wybór najlepszych rozwiązań, które będą dostosowane do potrzeb oraz wymagań Twojej firmy.
  5. Codzienne wsparcie ekspertów w dziedzinie księgowości.
  6. Reprezentowanie firmy przez specjalistów w urzędach.
  7. Natychmiastowa reakcja na zachodzące zmiany.
  8. Działanie zgodnie z przepisami prawnymi.

Oczywiście możliwe jest samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej, jednak wymaga to od przedsiębiorcy poświęcenia sporo czasu oraz dokładności. Dlatego warto jest rozważyć decyzję o nawiązaniu współpracy ze sprawdzonym biurem rachunkowym, które najlepiej poprowadzi księgowość w Twojej firmie.

Poprzedni wpis
Następny wpis