OC – to temat bliski każdemu kierowcy. Polisa jest obowiązkowa, a ponadto stanowi ważne zabezpieczenie w razie wypadku lub stłuczki. M.in. z tego powodu należy dbać o to, by była zawsze aktualna. Z jakimi kosztami należy liczyć się w tym roku? Sprawdzamy!
Od czego zależy wysokość polisy OC?
Wśród wielu obowiązków spoczywających na właścicielach pojazdów, wykupienie OC jest jednym z ważniejszych. To podstawowa polisa, której posiadanie jest wymagane, a jej brak grozi wysokimi karami. Ich wysokość jest uzależniona od czasu opóźnienia w płatnościach. Na stronie https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc/ znajdziesz zestawienie wartości kar, w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego i okresu bez uiszczonej składki. Mimo konsekwencji pieniężnych, część kierowców decyduje się ryzykować i jeździć bez ubezpieczenia. Dlaczego? Na ogół odstraszają ich ceny OC. Te jednak wcale nie muszą być wysokie, jeśli tylko weźmie się pod uwagę przysługujące zniżki.
Co ma wpływ na wysokość ubezpieczenia? Wiele czynników. Wśród istotniejszych należy wymienić miejsce zamieszkania, wiek, markę i model auta, jego przebieg i pojemność silnika. Dlaczego takie dane interesują towarzystwa ubezpieczeniowe? Na podstawie tych informacji szacowane jest ryzyko uczestniczenia w stłuczce czy kolizji. Agencje uwzględniają statystyki wypadków w danym mieście, biorą pod uwagę doświadczenie kierowcy – wszystko po to, by możliwie jak najdokładniej przewidzieć udział w zdarzeniu drogowym.
Szacowany koszt OC w 2021 roku
Wiemy już, które czynniki brane są pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki OC. Jak prezentują się koszty na ten rok? Ceny wahają się od kilkuset do blisko 2000 zł. Dokładną cenę można poznać bez wychodzenia z domu, korzystając z tzw. kalkulatorów polisy. Po podaniu wskazanych danych otrzymuje się porównanie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu możliwe jest wybranie jak najatrakcyjniejszej opcji.
Najmniej za OC zapłaci kierowca w średnim wieku, który nie ma historii stłuczek, natomiast może pochwalić się zniżkami za bezszkodową jazdę. Agencje przychylniej patrzą również na osoby o stabilnej sytuacji życiowej. Młodzi muszą liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami – przede wszystkim dlatego, że na ogół nie przysługują im jeszcze zniżki. Ubezpieczalnie mają również w zwyczaju traktować młodych kierowców jako potencjalnie mniej doświadczonych, a zatem bardziej narażonych na kolizję drogową. Wysokość ubezpieczenia OC zależeć będzie także od tego, czy zdecydujemy się jedynie na podstawową polisę, a może dobierzemy jeszcze dodatkowy pakiet ochrony (AC, NWW, Assistance).