Czy szybka gotówka to dobre rozwiązanie dla zadłużonych?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pieniędzy na spłatę wcześniejszego zadłużenia, czy przytrafiła ci się sytuacja, którą rozwiązać możesz jedynie za sprawą pieniędzy, to musisz bardzo uważać. Będąc osobą zadłużoną przy kolejnej pożyczce lub kredycie, możesz popaść w tzw. spiralę lub pętle zadłużenia, z której niezmiernie ciężko jest wyjść. Nie mniej jednak odpowiemy na pytanie, czy szybka gotówka jest dobrym rozwiązaniem dla zadłużonych.

Skąd się biorą długi?

Nadmierne zadłużenie jest ogólnie trudnym tematem i mało, kto chce się do niego przyznać. Przeważnie kojarzy się z osobami, które przez swoje nieodpowiedzialne decyzje finansowe i wydawanie pieniędzy lekką ręką same do niego doprowadziły. Czy zawsze tak jest? Nie, nie zawsze. Często zdarza się, że padniemy ofiarą oszustów lub przez niespodziewane wydatki nadmiernie się obciążmy. Czasami zadłużenie spowodowane jest utratą zdrowia lub pracy, na co realnie nie mamy wpływu. Aktualnie stan majątkowy wielu Polaków pogorszył się również przez pandemię i szalejącą inflację. Co zrobić w sytuacji, kiedy faktycznie potrzebujemy pieniędzy, a już jesteśmy zadłużeni?

Co zrobić w sytuacji, kiedy potrzebujemy pieniędzy a jesteśmy zadłużeni?

Kiedy bezsprzecznie potrzebujesz gotówki na spłatę raty lub sprostanie kolejnej awaryjnej sytuacji, musisz poszukać najlepszego dla siebie rozwiązania.

W pierwszej kolejności zastanów się skąd możesz wziąć dodatkowe pieniądze? Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu, może posiadasz wartościowy sprzęt, którego nie używasz? Takim urządzeniem może być rzadko używany rower, albo konsola do gry? Może masz za małe ubranka po dziecku, lub zalegający mebel? Jeśli takich przedmiotów masz więcej, może się okazać, że w szybki i łatwy sposób uporasz się choćby z częścią długu.

Przeanalizuj swój budżet domowy. Zrób tabelę, w której wypiszesz wszystkie swoje dochody i odejmiesz od nich wszystkie swoje koszty. Jakie koszty wliczyć do budżetu? Do kosztorysu wliczamy wszystkie wydatki ponoszone na prowadzenie gospodarstwa domowego, koszty związane z zobowiązaniami finansowymi, ale także te związane z edukacją i rozrywką. Jednym słowem musisz spisać wszystko to, na co wydajesz pieniądze. Dopiero wtedy będziesz w stanie realnie zastanowić się, z których nakładów możesz zrezygnować. W pierwszej kolejności warto obciąć wydatki na przyjemności. Może dobrze byłoby również zastanowić się nad zakupami spożywczymi i kosmetykami. Bardzo często kupujemy rzeczy, do których przywykliśmy, nie zwracając uwagi na to, że mają tańsze zamienniki.

Postaraj się również jak najszybciej zwiększyć swoje dochody. Może praca dorywcza będzie remedium na twoje problemy finansowe.

Czy szybka gotówka to dobre rozwiązanie dla zadłużonych?

Jeśli wykorzystałeś już wszystkie możliwe środki zaradcze, nie pozostaje ci nic innego, jak skorzystać z zewnętrznego finansowania. Jeśli jesteś zadłużony, nie możesz liczyć na kredyt w banku, ponieważ po badaniu historii kredytowej twój wniosek zostanie odrzucony. Z pomocą przyjdzie szybka gotówka z instytucji pozabankowych w postaci pożyczki. Najlepszą opcją będzie zaciągnięcie większej pożyczki na raty i spłacenie z niej wszystkich wcześniejszych zobowiązań. Pożyczkę ratalną możesz rozłożyć nawet na 10 lat spłaty, co zapewni ci niższą kwotę miesięcznej raty. Instytucje pozabankowe dużo łagodniej podchodzą do badania zdolności kredytowej, niż mają to w zwyczaju banki. Dlatego nawet jeśli jesteś zadłużony, możesz otrzymać niezbędne wsparcie.

Poprzedni wpis
Następny wpis