Bezpieczne szyfrowanie danych z SSL

W dobie powszechnego dostępu do Internetu z wielu usług możemy skorzystać za pomocą łączy internetowych. Dlatego tak ważne jest, aby połączenia internetowe z poszczególnymi serwisami, czy stronami były bezpieczne. W tym celu najczęściej stosuje się popularny protokół sieciowy SSL, a transmisję danych chronione certyfikatem SSL uznawane są za w pełni godne zaufania.

SSL, czyli Secure Socket Layer to uniwersalny standard szyfrowania danych w Internecie. Dzięki tej usłudze użytkownik zyskuje pewność, że może bezpiecznie korzystać z danej strony internetowej, gdyż gromadzone przez nią na różnych serwerach informacje są odpowiednio zabezpieczone. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wszelkiego rodzaju portali, które wymagają od internautów podania danych osobowych, czy kontaktowych. Równie kluczowe jest zabezpieczenie danych w usługach związanych z płatnościami online oraz wszędzie tam, gdzie można się rejestrować, pisać komentarze, czy składać zamówienia.

Certyfikat SSL a RODO

W związku z czym, z certyfikatu SSL powinien korzystać praktycznie każdy właściciel strony, czy portalu internetowego niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Wymagają tego też przepisy związane z RODO, czyli ochroną danych osobowych. Zatem gdy w jakikolwiek sposób gromadzimy dane osobowe, konieczne trzeba zadbać o szyfrowanie danych z SSL. Co ważne, taki certyfikat należy również regularnie odnawiać, by zachować bezpieczeństwo danych na odpowiednim poziomie przez cały okres prowadzenia działalności internetowej.

Ponadto posiadanie certyfikatu SSL oznacza także profesjonalizm i prestiż strony. Gdy użytkownicy widzą na pasku adresu charakterystyczny przedrostek https lub symbol zamkniętej kłódki, wtedy zyskują pewność, że dana witryna jest odpowiednio chroniona. Natomiast w przypadku braku szyfrowania SSL na pasku adresu pojawia się niepokojący napis „niezabezpieczona”, co może negatywnie wpłynąć na odbiór strony przez użytkowników.

Korzyści z SSL

Co więcej, stosowanie certyfikatu SSL przynosi wiele korzyści. Na przykład strony posiadające aktualny certyfikat SSL są zdecydowanie lepiej pozycjonowane przez popularne wyszukiwarki. Szyfrowanie SSL zwiększa także bezpieczeństwo danych, wiarygodność strony, oraz zaufanie do strony, a także często jest wymagane przez reklamodawców, czy partnerów biznesowych. Dlatego nie warto oszczędzać na szyfrowaniu danych, gdyż ostatecznie możemy w ten sposób więcej stracić niż zyskać.

Na rynku obecnie istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania oraz ceną. Można nawet zdecydować się na darmowy certyfikat SSL, jednak wymaga on częstszego odnawiania, czasem nawet co trzy miesiące, co w dłuższej perspektywie czasowej może być dosyć uciążliwe. Natomiast płatne certyfikaty SSL zazwyczaj odnawiane są co roku, a ich ceny wahają się między 100 zł, a nawet 1000 zł rocznie.

Chcąc zatem zapewnić bezpieczeństwo swojej stronie i jej użytkownikom, należy posiadać aktualny certyfikat SSL. Ponieważ tego rodzaju szyfrowanie danych jest już dzisiaj powszechnie przyjętym standardem, a jego brak może bardzo negatywnie wpłynąć na odbiór stront internetowej przez internautów.

Poprzedni wpis
Następny wpis