Na co zwrócić uwagę przy wyborze drona?

Rozwój technologiczny sprawił, że drony nie są już tylko zaawansowanym sprzętem stosowanym przez służby mundurowe, osoby zamożne czy firmy. Aktualnie praktycznie każdy z nas jest w stanie zakupić sobie drona, a ich ceny są na akceptowalnym poziomie. Na jakie aspekty warto więc zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

Czy właściwie jest dron i jakie ma zastosowanie ?

Drony to niedużych rozmiarów, bezzałogowe statki latające. Można je wykorzystywać nie tylko lokalnie, ale jest także możliwość lotów poza naszym zasięgiem dzięki funkcjom autopilotażu czy sterowania przy wykorzystaniu komputera czy smartfona.

Znajdują one szereg zastosowań w zależności od potrzeb. Przede wszystkim są świetnym sprzętem do rozrywki, które nie muszą być szczególnie zaawansowane. Podstawowego drona zakupimy już poniżej 1000 zł. Jednak w takim przypadku konieczne jest pójście na kompromisy. Większość z nich nie posiada kamery więc konieczne jest sterowanie jedynie w zasięgu wzroku. Problemy mogą się również pojawić w momencie mocniejszego wiatru. Sprzęt do 1000 zł wyposażony jest w podstawowe funkcje i sprawdzi się dla osób początkujących. 

Kolejnym z zastosowań dronów są filmy i fotografie. Bardziej zaawansowany sprzęt będzie świetnym wyborem, jeśli chcemy zrobić świetne ujęcia z lotu ptaka. To również idealne rozwiązanie w przypadku robienia filmów promocyjnych czy zdjęć z imprez plenerowych. Cena takiego urządzenia może wynieść nawet kilka tysięcy. Jednym z ciekawszych urządzeń jest DJI Avata, który oferuje szereg możliwości w nienajgorszej cenie.

Drony znajdują także swoje zastosowanie dla służb mundurowych, skąd zresztą tak naprawdę pochodzą. Stały monitoring czy patrole to jedne z podstawowych zastosowań dronów. Szereg możliwości oferują także w zakresie inspekcji technicznych, geodezji czy rolnictwa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na kupno drona, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich dostępne rodzaje. Są one dość mocno powiązane z liczbą śmigieł, które mają wpływ na sterowność oraz udźwig. Ten parametr ma kluczowe znaczenie podczas wyboru. Drony mają zazwyczaj 3, 4, 6 bądź 8 śmigieł. Modele o 3 śmigłach przeznaczone są dla osób początkujących, zaś najlepsze i najbardziej zaawansowane modele wyposażono w 8 śmigieł. 

Kolejnym ważnym elementem jest wytrzymałość konstrukcji, który ma ogromne znaczenie. Nieprzewidziany manewr czy kolizja z innym przedmiotem może w najgorszym przypadku skutkować uszkodzeniem sprzętu. Podstawowe modele produkowane są z plastiku, który jest podatny na uszkodzenia. Naturalnie im droższego drona wybierzemy, tym lepsza jakość materiałów zostanie użyta do produkcji. Mogą to być elementy ze stopów metali, włókien węglowych oraz lżejszych metali. Zastosowanie tego typu materiałów pozwala uzyskać odpowiednio niską masę urządzenia, oferując przy tym dobrą wytrzymałość.

zabawki-dla-dzieci

Dostępne są dwa podstawowe rodzaje sterowań urządzeniem – kontrolerem bądź smartfonem/komputerem. W większości przypadków kontroler sprawdzi się znacznie lepiej od aplikacji na telefon. Daje to znacznie większą precyzję oraz szereg dodatkowych funkcji. Ponadto dostajemy informacje na temat stanu baterii czy prędkości drona.

Większość z dronów boryka się z jednym podstawowym problemem – czasem pracy. Wielu producentów obiecuje czas lotu nawet do godziny. Jest to jednak pewne nadużycie. Profesjonalny dron jest w stanie służyć raptem do 30 minut. By cieszyć się dobrą zabawą ze sprzętem, warto poszukać sprzętu działającego przynajmniej kilka minut. 

Poprzedni wpis
Następny wpis