Logistyka – dla kogo kierunek studiów?

Logistyka

Logistyka jest w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez studentów myślących o wykształceniu inżynierskim. Uchodzi ona za przyszłościową oraz dopasowaną do potrzeb dzisiejszego rynku pracy. Co można robić po logistyce i jakie są wymagania, aby się na ten kierunek dostać? Gdzie studiować logistykę?

Na czym polegają studia logistyczne?

Studia inżynierskie pierwszego stopnia na kierunku logistyka trwają 3,5 roku, a więc 7 semestrów. Na większości uczelni wyższych studia te dostępne są zarówno w wersji stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Aby dostać się na logistykę, należy dobrze zdać maturę, szczególnie z przedmiotów ścisłych takich jak matematyka na poziomie rozszerzonym czy też chociażby fizyka. Kandydat na studia logistyczne powinien być zainteresowany organizowaniem procesów pracy polegającej na współdziałaniu.

Techniczne umiejętności muszą łączyć się jednak z tzw. kompetencjami miękkimi, które polegają na pracy zespołowej, łatwości w nawiązywaniu nowych znajomości i w bezproblemowym komunikowaniu się. Logistyk ma bowiem planować pracę – wymaga to nie tylko znajomości nowinek technologicznych, ale także umiejętnego gospodarowania zasobami ludzkimi i bardzo cenną zdolnością „dogadywania się” z innymi.

Ludzie z tego typu wykształceniem zatrudniani są w wielu firmach z rozmaitych branży, szczególnie jednak w takich zajmujących się produkcją lub transportem. W dużych miastach obecnie stosunkowo łatwo jest znaleźć wolną posadę i rozpocząć dobrze płatną pracę w wyuczonym zawodzie.

Gdzie studiować logistykę?

Według rankingu Perspektyw, który uchodzi za najbardziej prestiżowy miernik jakości studiów na poszczególnych kierunkach najlepszą uczelnią logistyczną w Polsce jest Politechnika Poznańska. Wielkopolanie, znani z dobrej organizacji i żyłki do przedsiębiorczości, stworzyli warunki rozwoju dla przyszłych logistyków. Poznań jest także miastem, które daje doskonałe możliwości zarobkowania w zawodzie z powodu wielości otwierających się tam firm. Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, natomiast na trzecim Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *