Konsultant SAP to stanowisko, które już od kilku lat, nie schodzi z listy najbardziej perspektywicznych zawodów w branży IT. W 2016 roku ilość wdrożeń systemu SAP na całym świecie była szacowana na 120 tysięcy, a liczba ta dynamiczne rośnie z roku na rok, powodując ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów SAP.
Co to jest SAP?
Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego czym jest ten, tajemniczy dla wielu laików, SAP. W rzeczywistości jest to nazwa niemieckiej firmy SAP SE, która pierwsza stworzyła komercyjny system ERP o tej samej nazwie. Dziś potocznie używa się nazwy SAP na określenie oprogramowania tej firmy. Sam skrót możemy rozwinąć jako Systems Applications and Products in Data Processing w języku angielskim, czy Systemanalyse und Programmentwicklung w języku niemieckim. Obecnie system SAP oferuje bardzo szerokie możliwości i w zależności od wybranych modułów obsługuje takie obszary jak logistyka, HR, finanse czy controlling. SAP to także indywidualne, skrojone na miarę rozwiązania, przystosowane dla konkretnych branż czy nawet przedsiębiorstw.
Na czym polega praca konsultanta SAP
W branży consultingu związanego z systemem SAP możemy wyróżnić dwa podstawowe stanowiska. Wewnętrzny i zewnętrzny konsultant SAP. Konsultant wewnętrzny to osoba zatrudniona na stałe w przedsiębiorstwie korzystającym z systemu SAP. Może ona pełnić różne role związane z codziennym użytkowaniem oprogramowania ERP czy jego rozwojem. Do zadań konsultanta wewnętrzne SAP należy często również szkolenie innych pracowników.
Zdecydowanie popularniejsza jest jednak praca na stanowisku zewnętrznego konsultanta SAP. Są to w większości osoby pracujące w firmach zajmujących się wdrożeniami czy modyfikacjami SAP u różnych podmiotów zewnętrznych. Z takim właśnie konsultantów korzystają często duże przedsiębiorstwa czy koncerny wdrażające SAP lub nowe moduły tego systemu. Jak się łatwo domyślić praca zewnętrznego konsultanta SAP wiąże się z dużą liczbą wyjazdów i ciągłym poznawaniem nowych branż i ludzi. W codziennej pracy konsultanta SAP nieocenione będą więc dobre zdolności komunikacyjne, otwartość, ale także umiejętności analityczne.
Ile zarabia konsultant SAP?
Zarobki konsultantów SAP rzeczywiście mogą być niezwykle atrakcyjne. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie wartości to osoba zaczynająca pracę na tym stanowisku (młodszy specjalista) może liczyć na pensję już w wysokości 5, 5 tysiąca złotych brutto. Natomiast specjalista i starszy specjalista zarabiają średnio odpowiednio 9 i 14 tysięcy złotych brutto.